Život divokých zvířat v zimě. Lekce „Život zvířat v zimě Život zvířat v zimě

Téma shrnutí lekce« Život divokých zvířat v zimě» ( střední skupina).

Pedagog: Durnova Daria Dmitrievna

Vzdělávací oblast: « kognitivní vývoj»; vytvoření holistického obrazu světa.

Pedagogický cíl: vytvořit představu, že divoká zvířata přizpůsobit se změnám povětrnostních podmínek; rozvíjet přesvědčivý jazyk, logické myšlení, představivost, jemná motorika; pěstovat porozumění, že v přírodě je vše propojeno a účelné; vzbudit zájem o studium přírody, o pozorování návyků zvířata a ptáci.

Cíle: aktivně komunikuje s vrstevníky a dospělými; projevuje zvídavost, zájem o výzkumnou činnost, stálý zájem o různé druhy dětských aktivit.

Aktivity: hry, kognitivní výzkum, řečový, motorický, komunikativní.

Prostředky implementace: zobrazení fotografií a nákresů divoká zvířata, obrázky zimního lesa.

Průběh kurzu.

Kluci, spojme se. Usmějme se na sebe, abychom vytvořili dobrou náladu.

Dozvědět se spoustu zajímavých věcí na našem lekce, je třeba být pozorný, nekřičet z místa, zvedat ruku, poslouchat se navzájem.

Hádejte hádanky:

Dům je otevřený ze všech stran.

Je zastřešen vyřezávanou střechou.

Pojďte do zeleného domu

Uvidíte v něm zázraky. (Les)

Zpřeházené cesty

Zdobila okna.

Rozdával dětem radost

A jezdila na saních. (Zima)

Kdo z vás byl v zimním lese? Pojďme spolu do zimní les aby zjistili, jak žijí divoká zvířata v tomto ročním období. Zavři oči a opakuj po mně kouzelná slova:

Jeden, dva, tři se otočí

Buďte na okraji lesa.

Otevírá obrázky zobrazující zimní les a žádá děti, aby otevřely oči.

Zima přišla do lesa život lesní zvířata se změnila. Každý to má zvířecí charakter pojďme si o tom promluvit.

Didaktické cvičení "Kdo je co?"

Děti stojí v půlkruhu, učitel hodí míč a děti pokračují ve větě započaté učitelem.

Naštvaný jako... vlk

Zbabělý, jako... zajíc

Nemotorné, jako…. medvěd

Sly jako ... liška

Zubatý jako…. vlk

Skákat jako…. veverka

Špinavý jako…. ježek

Nemotorný jako…. medvěd

Zrzka jako... Liška

Chlapi, koho můžeme potkat v zimním lese? Hádej hádanku:

Poznáváme zvíře s vámi

Podle dvou takových příznaků:

Je v šedém kabátě zima,

A v červeném kožichu - v létě. (Veverka)

Ukaž obrázek veverky.

Saša nám bude vyprávět o veverce.

Proč zima Mění veverka barvu srsti? Ano, aby bylo snazší se schovat před nepřáteli, jako jsou jestřábi a kuny. v zimě stromy stojí bez listí a na pozadí tmavě šedých větví a kmenů je šedá veverčí srst méně nápadná, než kdyby byla červená. Veverčí srst nejen mění barvu, ale také se otepluje. A v největších mrazech veverka spí ve své dolíku. Připravuje se i na zimu: ještě na podzim tam veverka zatáhla spadané listí a suchý mech, aby bylo v dolíku sucho, teplo a měkko.

Veverka je velký pracant. Na zimu připravila nejen teplou prohlubeň. víš co ještě? Samozřejmě zásoby, kterými se živí celou zimu. V létě a na podzim sbírá ořechy a žaludy, suší houby a to vše ukládá do speciálních spíží - do prázdných dutin, pod mechem, u starých pařezů. Sbírá také smrkové a borové šišky a živí se jejich semeny. Takže vyhladovět veverku v zimě není potřeba.

Výborně, Sašo, sedni si na židli.

A kdo další z obyvatel lesa mění na zimu barvu kabátu? Přesně tak, králíku. V létě byla šedá a v zimě postupně zbělá: nejprve zbělá ocas, pak zadní nohy a teprve potom zbělá záda a boky. Jak si zajíc zařídí dům? Ukazuje se, že nemá samostatného norka. V zimním dni obvykle spí ve sněhové díře nebo zahrabaný v závěji a v noci se vydává pro jídlo: ohlodává kůru padlých stromů.

Šikmý nemá doupě,

Nepotřebuje díru.

Nohy zachránit před nepřáteli

A z hladu - kůra.

Prstová hra "Zajíčci".

Byl tam zajíček (tleskali rukama)

Dlouhé uši (ukaž uši)

Zmrazený zajíček (stiskněte a uvolněte prsty)

Výlevka na okraji (tři výlevky)

Zmrzlý ocas (tři kostrče)

A šel jsem navštívit děti, abych se zahřál (kroutíme se a zobrazujeme volant)

Je tam teplo a ticho rozhazovat rukama)

Neexistuje žádný vlk (vyhrožují prstem)

A k obědu dávají mrkev (hladit žaludek)

Zajíc má v lese mnoho nepřátel. Hádejte hádanky:

Jaké nebezpečné zvíře

Chodí v červeném kabátě

Sníh se odhrnuje

Je tam dost myší? (Liška)

Vypadá jako pastýř:

Co zub, tak ostrý nůž!

Utíká, odhaluje ústa,

Připraveni zaútočit na ovce. (vlk)

Zobrazení obrázků.

Na zimu se připravuje i liška. v zimě na tlapkách jí rostou husté chlupy, aby nebyla zima na šlápnutí do sněhu. Liška chodí jako v plstěných botách.

Vlk sice kožíšek nepřevléká, ale zatepluje. V zimě je vlčí srst silnější a delší. To je pro vlky nezbytné, protože spí přímo na sněhu a zakrývají si nos a tlapky ocasem. Přes den většinou spí a v noci loví.

Co chlapi v zimě zvířata v lese nepotkáte? Hádej hádanky:

Mezi borovicemi, mezi stromy

Tisíc jehel se toulá

Ale nedělejte jediný steh

Všechny jehly bez oka! (ježek)

Chlapi, podívejte se, co mám:

Ruční masáž "Picly ball"

Našli jsme ostnatou kouli

Nemůžeme si ho nechat

Míč se točí v dlaních,

Míč chce utéct (děti točí masážními míčky)

Náš míč živý a teplý,

Komu se podobá? (Podívejte se na míč, který ho drží v dlaních)

Skočil míč na dráhu -

Ukázalo se, že je to ježek! (děti sklopí ruce a koule se kutálejí na podlahu).

Kluci, které ještě nepotkáme zima v lese? Poslechněte si hádanku a zjistěte.

Majitel lesa

Probuzení na jaře

ALE v zimě pod kvílením vánice

Spaní ve sněhové chatě. (medvěd)

Ježci a medvědi v zimě hibernovat. Nedělají si proto speciální zásoby na zimu, starají se jen o teplý domeček pro sebe: ježek spí v norce, zateplený mechem, suchá tráva; medvěd je v doupěti. Na podzim se snaží jíst více uspokojivě, aby mohli klidně spát celou zimu.

Učitel vede didaktickou hru Zvířata a jejich mláďata».

Jaké je jméno divoká zvířata naše lesy a jejich děti? volám zvířat a jejich mláďata musíte pojmenovat v jednotném a množném čísle.

Veverka -…. veverka, veverka.

Zajíc - …. zajíc, zajíc (jak říkají matce zajíci)

Liška - ... liščí mládě, mláďata (kdo je otcem v liščí rodině)

Vlk -…. vlčice, vlčata (jak se matce říká ve vlčí rodině)

Medvěd - ... medvídě, mláďata (kdo je matkou mláďat)

Ježek - .... Ježek, ježek (jak říkají matce ježků)

Vede hru „Čtvrtý navíc“ děti jsou vyzvány, aby z uvedených čtyř slov vyloučily to, které považují za nadbytečné. Hra se hraje bez spoléhání se na vizuální pomůcky.

Medvěd, vlk, liška, zajíc (medvěd je jediný, kdo hibernuje)

Kočka, medvěd, zajíc, veverka (kočka domácí zvíře, jiný divoký)

Veverka, sova, liška, vlk (sova pták, všechna ostatní zvířata)

Vlče, zajíc, medvěd, veverka (vlčí mládě a všichni ostatní dospělí zvířat).

Kluci, šli jsme do zimního lesa, je čas se tam vrátit skupina, čeká na vás překvapení: Raz, dva, tři, otoč se

Být ve školce.

Podívejte se, co mám, kapsle od Kinder Surprise. Ve kterém zvířata lze otáčet? Přidejme oči, nos, dlouhé uši, čtyři tlapky a zajíce před tebou.

Vyzývám každé dítě, aby si vzalo kapsli a proměnilo ji v zvíře. Jejich zvířat usadíme se v našem zimním lese (rozložení). V procesu práce učitel pomáhá dětem, pokud mají potíže.

Dětem děkujeme a chválíme je za snahu.

Abstrakt lekce o přírodním prostředí a environmentální výchově

„Život divokých zvířat v lese v zimě“

v předškolní družině

Obsah programu: rozšířit znalosti dětí o životě divoké zvěře v lese v zimě. Formovat schopnost identifikovat a charakterizovat rysy vnějšího vzhledu zvířat, jejich způsob života. Položit základy environmentální výchovy dětí. Pěstovat starostlivý vztah k přírodě, smysl pro laskavost, sounáležitost se vším živým a krásným, co nás obklopuje.

Přípravné práce: čtení uměleckých děl, prohlížení ilustrací, obrazů, zapamatování básní, pozorování a exkurze.

Metodická podpora: skupinová místnost vypadá jako zimní lesní mýtina, pod stromem číhá liška, medvěd spí v pelíšku, zajíc schovaný pod keřem, ježek spí v norce, vlk se schovává za stromem, veverka sedí na vánočním stromku, hýli létají. To vše je dosaženo pomocí světlých měkkých hraček, plastových vánočních stromků, větví.

Pro korekční práce se používají barevné pohlednice s obrázkem divokých zvířat, flanelgrafy, nádherná taška.

Loutkové divadlo s postavami: starý muž-lesník, lesní zvířátka.

Hudební aranžmá: G. Sviridov "Trojka" nebo "Polonéza" od Ochinského.

Metodologie

Zní Oginského „Polonéza“ nebo Sviridovova „Trojka“. Na tomto pozadí učitel čte poezii: I. Surikov “ bílý sníh načechraný“, „Birch“ od S. Yesenina.

Q: Kluci, co jste teď slyšeli? D: Hudba, poezie. O: O čem jsem četl poezii? D: Olesya, o bříze.

Otázka: Nyní se podívejte na obrázky a najděte les, o kterém jsem četl báseň. Ukaž to. Proč myslíš, že je to on? D: Ticho v tomto lese, všechny stromy jsou pokryté sněhem, jako klobouk. Otázka: Kde je bříza bělokorá? D: Tady je.

Q: Podívejte se na tyto obrázky a řekněte mi, co cítíte ve své duši při pohledu na tyto obrázky? jakou máš náladu? D: Dobrý, milý atd.

Q: Protože máte dobrou náladu, zvu vás na procházku do zimního lesa. Na mýtině se s dětmi setká starý muž – lesní muž.

St-les: Ahoj lidi! Jsem starý muž - lesník, bydlím zde. Proč jsi přišel do mého domu? V dobrém nebo špatném?

D: Dobře. St-les: Tak nejdřív uhádni moje hádanky a pak jdi dál.

1. Kdo hodil bouli na děti z vysokých borovic? (veverka).

2. Má rád hrušky a med, má chuť na sladké. A taky můžu říct, že moc rád spí, (medvěd).

3. Rozzlobený dotykový žije v divočině lesa. Jehel je hodně, ale nit ani jedna? (ježek).

4. Zrzka s chlupatým ocasem, žije v lese pod keřem? (Liška).

5. Komu je v zimě zima, zlobí hlady? (vlk).

6. Bílá v zimě, šedá v létě? (zajíc).

Proč má zajíc v zimě bílou srst? Jak to dělá?

7. Rychlé zvířátko leze po stromech, hop a hop? (veverka).

8. Je přísný majitel lesa, ale moc rád spí v pelíšku, umí strašně řvát, kdo to řekne? (medvěd).

Star-les: Výborně, kluci! Uhádli jste vše správně, můžete vejít do mého

les.

Opravné práce. Tělesná výchova minutka se sledovací funkcí očí.

V: Oh! Podívejte se lidi! Kdo přiletěl a posadil se na větve stromu?

D: Hýli.

Q: Jak jste uhodli, že to byli hýli? Proč k nám přišli?

(odpovědi dětí)

B: Podívejte se sem a jeden lítá a létá.

Děti sledují hýla očima vpravo a vlevo, nahoru a dolů (5-6krát). Loutkové divadlo: Lesní zvířátka Loutky se setkávají s dětmi a povídají si o jejich zimním spánku. Belka: Ahoj lidi!

Já jsem Belka! Veselé zvířátko, poskakující a poskakující mezi stromy.

Ale v zimě se převlékám, převlékám se do šedého kožichu.

Musíte méně skákat a cválat, musíte šetřit síly, šetřit! Celý podzim izolovala prohlubeň, tahala tam stébla.

Do zimy jsem připravil vývar, houby, lesní plody, ořechy.

Aby v zimě neumřel hlady. Kde seženete jídlo v zimě?

Je pro veverku těžké zimovat? Když je dlouhá zima

Když je sníh, když kruté mrazy ...

Skáču pak k lidem, hledám u nich pomoc. B: Kluci! Co nám řekla veverka? D: O tom, jak hibernuje, jak to má v zimě těžké. Otázka: Co nového jste se dozvěděli o Veverce?

D: Že Veverka v zimě zešedne, shazuje a barva srsti zešedne Q: Proč to dělá?

D: Stát se méně nápadným, aby to ostatní zvířata nežrala. Ježek: Jsem ježek. V zimě spím tvrdě, zahrabaný v teplé díře.

Zásobu připravuji od podzimu, zásobu hub a lesních plodů,

Pracoval jsem, nebyl jsem líný, vzbudili mě A kluci vás pozvali, abyste o sobě řekli všechno, zavolal bych sem medvěda, ale tvrdě spí v doupěti a nemůžete ho probudit.

Od podzimu se mu hromadí tuk, hodně jí a hodně pije. Medvěd a já máme v zimě jednu práci

Spěte a čekejte na jaro! Q: Co nám řekl ježek? D: O tvé zimní chatě. Otázka: Proč nemůžete probudit medvěda?

(odpovědi dětí) Zajíc: A já jsem zajíc, povím ti, jak žiju v lese.

V zimě kluci zběleli a oblékli si nový kožich. Sednu si pod keř, schovám se pod borovici.

Lesní zvěř mě neuvidí, nepozná! A ačkoli nejsem zbabělec, bojím se všeho, všeho! Je to velmi těžké v zimě, kdy je velká zima a není dostatek jídla. A jím kůru, zmrzlé bobule.

Cokoli zajíc najde pod sněhem, vše se mu bude hodit do budoucna. No, neubližujte králíkům, raději jim pomozte,

Šetřete mu jídlo, nestrašte ho, neodhánějte ho. Fox: Jsem liška! Mrazu se nebojím, oblékám se do teplého kabátu.

Ten ocas je nádherný - líbí se mi nejvíc! Bydlím na poli, spím tam, odpočívám. Hledám polní myš nebo nějakého živého tvora. Chci chytit zajíce, ale nemůžu ho dohnat! Asi o tom ví málokdo. Ale v zimě je to pro mě těžké. Někdy běhám celý den a nemám vůbec žádné jídlo. B: Kluci! Co jste se dozvěděli o lišce? D: O tom, že liška nemůže dohnat zajíčka. Hvězdný les: Vypráví o vlkovi:

A je tam i lesní zvěř, ten chlapi hodně zlobí. Vždyť jsi ho ani nepotkal! Bál byste se ho! Tipni si? Je to vlk! Sám vám povím, jak zimuje v lese. Vlk v zimě velmi zlobí, nechodí sám. Vlci se potulují ve smečkách. Šedá, hubená, hladová a naštvaná. V noci silně vyjí, dokonce i děsivá zvířata! Je lepší se jimi nenechat nachytat, je třeba si na ně dávat pozor. Pro vlka je to ale těžké i v zimě, potravy je málo a hladoví. Otázka: Proč děti v zimě nemůže chytit vlk? (odpovědi dětí)

B: Díky Star - lesnímu muži, že nás varoval, teď půjdeme na procházku do lesa.

Nápravná tělesná výchova: Procházka zimním lesem. Přišli jsme do zimního lesa - procházeli se po místnosti.

Vpravo stojí bříza v kožichu - ruka je odvedena a sledována pohledem. Vlevo se na nás dívá strom - ruka je odváděna naznačeným směrem. Na obloze se točí sněhové vločky - pohni baterkou a podívej se nahoru. Krásně se položí na zem – krouživý dřep. Tak zajíc skočil, lišce utekl - skákání. Toto je šedý vlk, který slídí, hledá svou kořist - ruce na opasku, naklání se do stran.

Tady se tuto hodinu schováme, pak nás nenajde! - dřepí, schovávají se Jen medvěd spí v pelíšku, tak bude spát celou zimu - napodobit sen. Hýli přilétají, jak jsou krásní!- napodobují let ptáků. V lese je krása a klid, ale je čas, abychom šli domů - usedají na svá místa.

Hra "Báječný sáček" - sáček obsahuje: med, ořechy, sýr, jáhly, mrkev, jablko atd. Děti dostávají potravu pro zvířata, dopřejí jim, pro koho je, kdo co jí. Přistupte k hračkám a zacházejte s nimi. Opravná hra: Složte pohlednici.

V: Děti a Starlesovichok nám nechal ještě jednu hádanku. Tyto obálky obsahují obrázky zvířat. Musíme je dát dohromady a hádat, kdo to je?

Děti skládají pohlednice s obrázky divokých zvířat. Q: Koho jsi dostal a ty? Děti reagují pojmenováním zvířete. B: Dobře! Výborně, všichni odvedli skvělou práci.

A teď vám, hoši, představím přísloví o přírodě.

1. Chraňte ptáky a zvířata a vždy jim pomáhejte! Otázka: Proč bychom měli chránit ptáky a zvířata?

Představme si, co se může stát, když tam nejsou ptáci, zvířata

(odpovědi dětí)

2. Kdo ničí přírodu, nemiluje svou zemi! Otázka: Co to znamená ničit přírodu?

(odpovědi dětí)

Otázka: Jak můžete milovat svou zemi, přírodu. Čtení básně G. Ladonshchikova "Miluji ptáky."

T: Z této básně je hned jasné, že tento člověk je laskavý, má rád přírodu. Dá se o něm říci příslovím.

3. Kdo umí být laskavý, ten dokáže přírodu chránit a milovat. Dokončuji procházku zimním lesem a kladu otázky:

Co nového jste se ve třídě naučili? Co ses naučil? Co pro vás bylo těžké?

Jak bychom se měli chovat k přírodě kolem nás, ke zvířatům?

Děti opouštějí lesní mýtinu, zimní les, loučí se s jeho obyvateli


Každý příchod zimy je jedinečný. Někdy napadne první sníh dlouho předtím, než přijde. Silné sněžení je občas pozorováno na konci září, kdy se stromy teprve začínají osvobozovat z pestrého olistění. Nečekaný sníh ohýbá křehké kmeny mladých stromků k zemi a staří obři pod jeho tíhou lámou obrovské větve. Sníh napadne mnohem později.

Začátkem listopadu listí ze stromů a keřů téměř úplně poletuje. Les se stává průhlednějším a mění se paleta jeho barev. Zářivě žlutou a různé odstíny červené vystřídají vybledlé tóny uschlé trávy, mezi nimiž není, není a vzplane vzácné světlo opožděného květu - poslední vzpomínka na uplynulé léto.


Hradba lesa zvedající se za řekou ostře kontrastuje s vybledlou loukou s tmavými skvrnami tmavě zelených jedlí a jemnějšími korunami borovic, prokládanými bílými pruhy bříz a po okraji s modrošedým lemem olší. Tento outfit je ale krátkodobý, vydrží jen do sněžení. Vše se přes noc promění, když se z nízko visícího nebe řítí k zemi bílé vločky. Sníh nejen na dlouhou dobu promění krajinu, ale výrazně změní i život všeho živého.

Načasování vytvoření sněhové pokrývky do značné míry ovlivňuje pohodu mnoha ptáků a zvířat. Zajíci línatí se cítí velmi nepříjemně, pokud sníh napadne pozdě. Do poloviny listopadu mění letní outfit za zimní. Díky bílé barvě srsti jsou chytlavé, čehož si nenechají ujít četní nepřátelé, aby toho využili.

Během tohoto období, i když obvykle krátkého, se zajíci stávají snadnou kořistí vran, havranů, sov, lišek a dalších predátorů. Kromě bílého zajíce získávají hermelín a lasička bílý oděv a mezi ptáky - bílá koroptev. Jednomu slouží k maskování před nepřáteli, druhému usnadňuje lov.

Sezónní změna barvy opeření a srsti je charakteristická pro mnoho zvířat, ale není tak ostrá jako u zmíněných druhů. Červenohnědou letní srst veverky vystřídá zima hustší a nadýchanou světle šedou. Zimní outfit mnoha zvířat se od toho letního liší nejen světlejšími tóny, ale také hustotou, která výrazně ovlivňuje jeho termoizolační vlastnosti. Tento kryt chrání zvířata před zimním chladem.

Existuje mnoho způsobů, jak vydržet zimní nachlazení. Kromě změny sezónního oblečení se také vyvinuly četné úpravy chování. pozdní podzim a na začátku zimy mnoho ptáků tráví noc na stromech nebo na zemi. Jak se ale sněhová pokrývka prohlubuje, využívají ji k přenocování a ve velkých mrazech se do ní přes den schovávají před chladem. To je charakteristické nejen pro tetřevy, ale také pro mnoho dalších.

A tak se tetřev na noc usazují ve větvích jedlí a někdy využívají ke spánku hnízda drozdů. Zpravidla již od poloviny prosince spí pohřbeni ve sněhu. Ve sněhovém přístřešku totiž musí vynaložit mnohem méně energie na udržení tělesné teploty. Na sněhu, v hloubce ptáka, se teplota během dne nemění tak výrazně jako na jeho povrchu a kromě toho je zde v mrazivém počasí mnohem vyšší. V době tání, která nejsou v naší oblasti ničím neobvyklým, a za mírně mrazivého počasí tetřev lískový, tetřívek obecný a koroptve bělokoré raději nocují v mělkých jámách.

Naopak ve zvláště mrazivém počasí ptáci tráví většinu dne v norách a sněhové přístřešky opouštějí pouze na dobu krmení. Není neobvyklé, že tetřívek, tetřívek a ptarmigan zůstávají ve dne pod sněhem i v polovině března. Tetřev hlušec také tráví noc v dírách, ale na den se schová do sněhu jen za velkých mrazů nebo za špatného počasí, za silných sněhových bouří. V březnu se usazují na noc na sněhu pod visící větve jedlí, nebo v původních boudách tvořených větvemi mladých jedlí, přitlačenými k zemi sněhem.

V takových odlehlých místech zajíci často leží na posteli. Ve sněhu nocují kramáři - drobní ptáčci s velmi dlouhým stupňovitým ocasem - pronikají do dutin vzniklých pod keři prohnutými pod tíhou sněhu. Skrývají se také v noci podél břehů potoků a řek, kde vítr zametá závěje a pod útesy nebo strmými břehy se tvoří hluboké jeskyně. Najdete zde také spící sisky a stepy. Sýkory a datli nejraději nocují v dutinách nebo umělých hnízdech. Většinou spí sami. Na noc usídlená sýkorka tvrdě usíná a nereaguje na ostré světlo.

V tuto chvíli představuje neobvyklý pohled: před vámi se objeví jemná načechraná koule, ze které vyčnívá pouze špička ocasu. Podle ocasu můžete určit jeho majitele, protože. ani barvou, ani tvarem těla nepřipomíná ptáka, kterého znáte. Vrabci polní v noci také lezou do dutin, ptačích budek a dalších hnízdišť, kde se nacházejí jejich hnízda. Dvojice ptáků, samec a samice, tráví noc společně a používají stejné místo pro nocování dlouho. Pouze v případě úzkosti jsou nuceni hledat nové ubytování na noc. Místa, kde se vrabci v noci zdržují, jsou velmi různorodá: výklenky ve zdech budov, půdy, hnízda vlaštovek, komíny a další.

Veškeré chování ptáků připravujících se na spánek je zaměřeno na co největší minimalizaci přenosu tepla. Během dlouhé zimní noci jsou totiž nehybní, což znamená, že nedochází k produkci dalšího tepla, které je tak nezbytné pro udržení stálé tělesné teploty. Proto ptáci mají tendenci vyhledávat místa, kde budou ztráty tepla menší.

Zajímavé je, že sýkora koňadra vytváří malé množství tuku i během krátkého zimního dne, jak se to děje u stěhovavých ptáků před migrací. Je to on, kdo se v noci používá k udržení života. U tetřevů a jiných sedavých ptáků nedochází k tvorbě tukových zásob. Domácí husy a kachny tloustnou, když jejich divocí příbuzní migrují na zimu.

Během odpočinku jsou divočáci vždy uspořádáni v husté skupině a jako podestýlka je použit nějaký rostlinný materiál. Na jezerech se ukládají v rákosových porostech a leží na silné vrstvě rákosí. V lese používají větve jedlí a mladé jedle, méně často větve a větve jiných stromů. Jedna ze samic divočáka, odchovaná večer ze zátahu, byla druhý den nalezena nedaleko na nově připraveném zátahu. Pro stavbu doupěte polámala v okrese 42 mladých vánočních stromků. Losi a zajíci si naopak lehnou přímo na sníh.

Založení sněhové pokrývky ovlivňuje i možnosti pohybu zvířat. Začátkem zimy je mělká a proto tolik nebrání pohybu, ale postupně se její tloušťka zvětšuje. V hlubokém sněhu je obtížný pohyb i pro velká a dlouhonohá zvířata, jako je vlk, los. Na Veps Upland, kde je snad nejhlubší Leningradská oblast sněhová pokrývka, z velkých zvířat přezimuje pouze rys a zajíc. Jsou dobře přizpůsobeny běhu na sypkém sněhu.

Pro usnadnění pohybu zajíci postupně zaplňují cestičky, které přes zimu pravidelně využívají. Často je rys přepaden vedle stezek zajíců. Lesní paseky, okraje bažin a okraje lesů jsou oblíbenými loveckými místy tohoto dravce, protože se sem přibíhají zajíci krmit. Rys se zde může zastavit na celý den. Leží velmi těsně. Jednou jsem šel jen 5 metrů od ležícího zvířete, ale nevšiml jsem si toho. Rys byl nucen opustit pelíšek o něco později, když ho pes našel čichem. Rys opustil pronásledování a zanechal mělké stopy, zatímco pes zapadl hluboko do sněhu. Rys se bez větší námahy odtrhl od pronásledujícího psa.

Losi, vlci, lišky a další zvířata příležitostně využívají k pohybu silnice, lyžařské stopy a stezky jiných zvířat. Divočáci v zimě nejsou tak pohybliví jako v jiných ročních obdobích. Raději používají svůj vlastní systém stezek. Pouze v případě nebezpečí jsou nuceni odejít nezpevněnou cestou a větší zvíře jde vždy napřed. Hluboká sněhová pokrývka značně komplikuje pohyb i dospělým losům. Pokud je losům poskytnuta potrava a nikdo je neobtěžuje, pak mohou zůstat na jednom místě po dlouhou dobu. Kdysi bylo v mladém borovém lese na břehu Ladožského jezera napočítáno více než 40 losích lůžek na pouhém jednom hektaru. Zvířata strávila v tomto kousku lesa nejméně dva týdny.

Podmínky pro pohyb zvířat na sněhu závisí nejen na hloubce krytu, ale také na jeho stavu. Sníh se vlastní vahou zhutňuje a postupem času se méně uvolňuje. Během tání taje, následně zmrzne a na jeho povrchu se vytvoří ledová krusta – krusta. V zimách s častým táním se sněhová pokrývka stává vícevrstevnou, skládající se z několika hustých krust proložených volnějšími vrstvami. Pro malá zvířata je kůra dobrodiním, ale pro velká se naopak stává pohromou.

Pokud lišky, zajíci, veverky běhají po krustě bez větší námahy, pak losi, srnci atd. ledovou krustu míjejí a jejími okraji si zraní nohy. Existence ptáků a zvířat se stává obzvláště obtížnou, když deštivé počasí náhle vystřídá zima. Na povrchu sněhové pokrývky se tvoří silná ledová krusta a kmeny a větve stromů jsou pokryty ledovou skořápkou. V takových obdobích mají zvířata extrémní potíže nejen při pohybu, ale také při získávání potravy.

Při prudkých změnách počasí během dne tetřev lískový, tetřívek obecný a další ptáci zaživa zahrabaní ve sněhu často hynou pod ledovou krustou. Silná a zvláště silná kůra se tvoří v březnu, kdy je teplo slunečné dny vystřídaly chladné noci. V některých letech je kůra tak silná, že od noci do 10-11 hodin odpoledne vydrží téměř všechna zvířata.

Mnoho zvířat tráví většinu času pod sněhem nebo v jeho tloušťce, jen občas se objeví na povrchu. Za prvé, pro některé z nich není prakticky žádné jídlo, a kromě toho, že se objeví v tmavém oblečení na bílém pozadí, mohou se stát snadnou kořistí. Myši a hraboši loví především lasici, lasičky, lišky a sovy, ale příležitostně se k nim mohou přidat i vrány, straky apod. Po usazení hluboké sněhové pokrývky jsou stopy norků podél řek a potoků mnohem méně časté. Od té doby jsou drženi ve sněhových norách a rozsáhlých dutinách, které vznikají podél pobřeží po poklesu hladiny. Někdy na malých potocích a říčkách visí led vysoko nad vodou a pod jeho oblouky se tvoří prostorné labyrinty, které umožňují zvířatům volný pohyb na velké vzdálenosti.

Proto nemusí vystupovat na povrch. Jiná věc je, když sníh začne tát a hladina vody zase prudce stoupne. V březnu se stávají nápadnějšími, protože. podledové prostory jsou naplněny vodou a jaro je navíc časem přesunu na nová místa a hledání partnerů. Zimní aktivitu hrabošů lze nejsnáze posoudit po roztání sněhové pokrývky. Četné průchody, které udělali ve sněhu, samozřejmě zmizely beze stopy, ale tunely umístěné v trávě přitisknuté k zemi zůstaly v podobě složitého labyrintu.

Pokud země nezamrzne, pak krtci nejdou do velkých hloubek, ale zůstávají v povrchové vrstvě. Pod sněhem se často objevují hromady čerstvé země a někdy je možné na světlém sněhu spatřit samotného majitele v černém kožichu. To je pozorováno pouze na samém začátku zimy. Později jsou krtci nuceni jít hlouběji a na jaře je lze znovu vidět. Další zástupce hmyzožravých zvířat, ježek, tráví nejen zimu, ale i významnou část podzimu a také polovinu kalendářního jara v zimním spánku. Rodinné vazby nejsou překážkou tak rozdílnému způsobu života těchto zvířat.

S nástupem chladného počasí život v zimním lese zamrzne. Uvidíme, kdo přezimuje.

Mnoha ptákům a zvířatům do zimy vyroste nové peří a vlna. Tetřívek získává teplé péřové „kalhoty“, u bílých koroptví rostou i na tlapkách. Vlci, lišky, mývalové, medvědi, zajíci jsou porostlí hustou srstí, která se v zimě zahřívá.

Mnoho zvířat navíc mění barvu srsti. Většina zvířat v zimě zesvětlí, což jim pomáhá se maskovat. Takto se hranostaj a lasička převléknou do barvy sněhu, špička ocasu zůstane v hranostaji černá a lasička úplně zbělá. Veverka mění kožich - na modrošedý, zajíc-zajíc červenošedou - na bílou. Šedý vlk v zimě se tak rozzáří, že za soumraku, když začíná lov, ho není možné vidět.

Obyvatelé lesa často uniknou chladu ... ve sněhu. Ukazuje se, že ve volném sněhu, mezi sněhovými vločkami, je vzduch a vzduch se špatně zahřívá a špatně se ochlazuje. Mrazivý vzduch se pod sníh nedostane. A v polovině zimy pokryje zem tak hustá sněhová pokrývka, že mnoho zvířat si hloubí díry, aby v nich přečkalo mrazy a sněhové bouře. Teplá postel na sněhu, kromě teplého kožichu, zcela chrání před větrem a chladem.

Některá zvířata se ukládají k zimnímu spánku, hlavně ne proto, že je zima, ale proto, že mají hlad. V zimě je jídla mnohem méně než v létě, Zbývá udělat jediné: spát. K tomu však musíte nejprve nabrat více tuku. Medvěd se tedy před zimním spánkem snaží hodně jíst.

Ježci, svišti také přezimují, netopýři, v této době je život v těle trochu teplý - tělesná teplota klesá na čtyři stupně.

Ale největším překvapením je pták kříženec. Jen on má mláďata v zimním mrazu. Všude kolem je sníh, mráz, teplota vzduchu občas dosahuje minus 20-25 stupňů, ale zobák je to jedno. Vše dopředu předvídal: vybral si vánoční stromek s nejtlustšími větvemi, postavil hluboké hnízdo, ale takové pevné, udrží teplo i v největších mrazech.

Pán takto moudře zařídil život obyvatel lesa v zimě. Někteří letí na jih, jiní utrácejí ve snu a další pokračují v životě a dokonce získávají potomky.

Výuková multimediální prezentace „Jak žijí zvířátka v zimě v lese“ je určena pro použití v procesu:

Přímá výchovná činnost s žáky skupin staršího předškolního věku v rámci vzdělávacího oboru Poznávání;

Lekce o světě kolem na základní škole.

Tato multimediální prezentace má za cíl dosáhnout následujících cílů:

Přispívat k utváření představ dětí o životě divokých zvířat v zimních podmínkách;

Cvičit děti ve schopnosti určovat adaptační znaky zvířat na zimu;

Rozvíjet zvídavost, schopnost používat různé typy vět;

Pěstujte úctu ke všemu živému.

Prezentace umožňuje pozorovat život volně žijících zvířat v zimě, což v přírodních podmínkách není možné.

Stažení:

Náhled:

Chcete-li používat náhled prezentací, vytvořte si účet Google (účet) a přihlaste se: https://accounts.google.com


Popisky snímků:

Náhled:

Synopse GCD ve vzdělávací oblasti "Znalosti" v seniorská skupina

Jak žijí zvířata v zimě v lese

Programové úkoly:

Přispívat k utváření představ dětí o životě divokých zvířat v zimních podmínkách;

Cvičit děti ve schopnosti určovat adaptační znaky zvířat na zimu;

Rozvíjet zvídavost, schopnost používat různé typy vět;

Pěstujte úctu ke všemu živému.

Práce se slovní zásobou:obohacení slovníku: „myš“, „vůdce“.

Materiál: multimediální instalace, multimediální prezentace „Jak žijí zvířata v zimě v lese“.

Průběh GCD:

Pedagog: Zpackal jsem cesty,

Zdobila okna

Rozdával dětem radost

A jezdila na saních.

co to je

Děti: Zima.

Pedagog: Kluci, proč máte rádi zimu?(odpovědi dětí)

Pedagog: Dnes vám navrhuji jít do zimního lesa. Nejprve půjdeme po cestě(děti chodí klidným tempem)víc a víc sněhu, teď chodíme v hlubokém sněhu, zvedáme nohy vysoko, ohýbáme kolena(děti chodí s vysokým porozuměním pro své nohy).

(Snímek číslo 1). Tak jsme se ocitli v lese. Podívejte se na obrazovku krásný les! Celý les je pokryt sněhem, který se třpytí jako stříbro.

Čarodějka zima

Očarovaný, les stojí,

A pod zasněženou třásní,

Nehybný, hloupý

Září nádherným životem.(Snímek číslo 2).

Jak je v lese krásně, klidně, tiše a jaký čerstvý vzduch v lese.(dechové cvičení "Foukáme na sněhovou vločku")

Pedagog: Kluci, možná v lese nikdo není? S příchodem zimy zmizela všechna zvířata a ptáci. Koukni se! Tady jsou nějaké stopy! Kdo myslíš, že tu byl?(Snímek číslo 3).

Děti: Zajíc.

Pedagog: Jak vypadají stopy zajíce?(Pro kapky.)

Učitel: Tady je. Před kým si myslíte, že se skrývá?

Děti: Sova, vlk, liška

Pedagog: Co pomáhá zajíci, aby si všimnul nebezpečí?(Snímek číslo 4)

Děti: Velké citlivé uši.

Pedagog: Jak uniká zajíc před nepřáteli?

Děti: Zajíc rychle běhá, větrá, plete si stopy. Ale pokud ho nepřítel předběhne, bude se bránit, bránit se tlapkami, kousat a zajícovy zuby jsou velmi ostré.

Pedagog: Proč je zajíc v zimě bílý?

Děti: Bílá kůže pomáhá uniknout nepřátelům, ve sněhu se stává neviditelnou.

Pedagog: Jak se zajíc přizpůsobil životu v lese v zimě.

Děti: Má bílou srst, dlouhé zadní nohy, umí rychle skákat, uhýbat, schovávat se.

Pedagog: Co jí zajíc v zimě?(odpovědi dětí)

Pedagog: Zdá se mi, že slyším něčí hlasy... Tady mluví straka a zajíc, chcete vědět, o čem mluví.(Snímek číslo 5)

Poslouchej, Zajíci, - říká Straka - všichni říkají, že osiková vášeň je hořká. A ty to, koukám, hlodáš a ani nemhouříš!

A já, Straka, používám osiku na třetí jídlo. Když je první věcí pouze čerstvý vzduch, druhá - skákání ve sněhu, takže hořká osika se na třetí bude zdát sladší než med!

Vychovatel: Je to těžké pro zajíčka v zimě v lese, hlad, zima, pomozme mu, jaký dárek mu necháme?(mrkev, zelí y, seno) (Snímek č. 6).

Pedagog: Chlapi, podívejte, sníh padá z nadýchané větve, má tu někdo na starosti?

Děti: Belka. (Snímek číslo 7).

Pedagog: Co jí veverka v zimě?

Děti: Bobule, houby, plody stromů a keřů.

Pedagog: Jak se máte chovat v lese, abyste veverku nevyděsili?

Děti: Nekřičte, nedělejte hluk.

Pedagog: Jakou barvu má veverčí kožich v zimě?(Šedá.)

Pedagog: Proč si myslíš, že veverka mění kabát?

Děti: Šedá barva kožichu ho dělá nenápadným mezi větvemi stromů..

Pedagog: Kde si veverka dělá domov?

Děti: V dolíku, hnízdě.(Snímek číslo 8).

Vychovatel: Kluci, proč si myslíte, že když je velká zima, veverka nevyleze z dolíku.

Děti: V dolíku veverky je sucho, teplo, všechny dírky byly utěsněny mechem. Veverka je velmi dobrá hostitelka, úhledná a šetrná. Není divu, že se tomu lidově říká problematické. Veverka vleze do prohlubně, stočí se a zavře nos ocasem.

Pedagog: Jak uniká veverka před nepřáteli?

Děti: Rychle se pohybuje mezi stromy, skáče ze stromu na strom, živí se kmenem stromu.

Pedagog: Řekněte nám, jak se veverka přizpůsobila životu v zimě v lese.

Děti: Žije v dolíku, má šedostříbrnou srst, ostré drápy, načechraný ocas, snadno šplhá po stromech.

Vychovatel: Ošetřeme veverku, co necháme, aby se na ní hodovala?

Děti: Ořechy, houby.(Snímek číslo 9)

Fizkultminutka.

Fyzické cvičení veverka není líná

Zapojte se po celý den.

Z jedné větve, skokem doleva,

Sedla si na větev.

Pak skočil doprava

Kroužil nad prohlubní.

Vlevo - vpravo celý den

Veverka není líná skákat.

(Děti provádějí pohyby v souladu s textem)

Pedagog: Kluci, podívejte, ale ta díra, zajímalo by mě, čí to je? Co myslíš?(Snímek číslo 10)

Děti: Liška.

Vychovatel: Přes den se liška schovává v hluboké díře, kterou upravuje v hustém lese. Ale může vzít někomu jinému díru. Chlapi, mění liška na zimu barvu srsti?

Děti: Barva lišky se nemění.(Snímek číslo 11).

Vychovatel: Zrzavá panička chodila po lese, zametala stehy - cestičky ocasem. Proč si myslíš, že má liška tak nadýchaný ocas?

Děti: Zahřeje, zakryje stopy.

Vychovatel: Špička ocasu lišky je bílá, aby ve tmě mláďata neztratila matku, když za ní běží. Liška je mrštné a opatrné zvíře. Liška ví - liška, v kožichu celá krása. V lese není červený kožich, v lese není žádná mazaná bestie. Chlapi, co myslíte, kdo je ta liška vyčmuchaná pod sněhem?(Snímek číslo 12).

Děti: Myši.

Vychovatel: V zimě se život v lese zastaví a hlavní potravou lišek se stávají myši – hraboši. Liška myši - to znamená lov myší. Toulá se po poli a poslouchá, kde myši v norkách pod sněhem kvílí, a až uslyší, tak myši zachraňte, protože liščí drby mají ostré zuby! Co pomáhá lišce najít kořist?

Děti: Dobrý sluch a čich.

Pedagog: Co ještě jí liška?

Děti: Malá zvířata, ptáci.

Vychovatel: Jaký dárek necháme lišce(Ryba.) (Snímek číslo 13)

Pedagog: Podívejte, chodí, slídí, hledají něco šedého ...(Vlci). (Snímek číslo 14).

Vychovatel: Co zahřeje vlka v zimě?

Děti: Hustá, hustá, teplá srst.

Vychovatel: Vlk na zimu nemění barvu srsti, zůstává stříbrnošedá. Koho vlci loví?

Děti: Vlci loví velká zvířata: jelen, los.

Pedagog: Co si myslíte, že pomáhá vlkům při lovu?

Děti: Dlouhé silné nohy, dokážou dlouho běhat za kořistí.

Pedagog: Není divu, že se říká, že vlčí nohy se živí. Vlci loví ve smečce, obklíčí kořist a napadnou ji. Vlci spí ve sněhu, zakrývají si nos a tlapky svým nádherným ocasem. Ve smečce vlků je vždy vůdce. Toto je nejsilnější, nejchytřejší a nejzkušenější vlk. Ostatní slabí vlci ho poslouchají.

Pedagog: Kluci, podívejte, čí stopy jsou na mýtině?(Snímek číslo 15)

Děti: To jsou losí stopy.

Pedagog: Trochu se dotýkat kopyty,

Krásný muž prochází lesem

Chodí směle a snadno

Rohy se široce rozprostřely.(Snímek číslo 16).

Los je velké zvíře, vysoký, má dlouhé nohy, silná kopyta, rohy. Los může snadno proběhnout hlubokým sněhem. Brání se silnými kopyty a rohy. Co jí los?

Děti: Losi žere větve stromů.

Pedagog: Ale po hustém sněžení je těžké nakrmit zvířata. Keře a nízké stromy jsou pokryté sněhem a los ani zajíc se k nim nedostanou. A pak lidé přicházejí na pomoc zvířatům – lesníkům.

Pedagog: Jak lesníci pomáhají losům?(Snímek číslo 17).

Děti: Krmí zvířata a ptáky. Vykládají březová a osika košťata, seno, dělají krmítka. Pomozme losovi, co mu necháme?(Seno) (Snímek číslo 18).

Pedagog: Dlouho jsme bloudili lesem, ale z nějakého důvodu jsme nepotkali stopy medvěda?

Děti: Medvěd v zimě spí v doupěti.(Snímek číslo 19)

Pedagog: Proč medvěd v zimě spí?

Děti: V zimě je pro medvěda těžké najít potravu.

Vychovatel: Jak spí celou zimu a nic nejí?

Děti: Medvěd na podzim dobře žere a pod kůží se mu hromadí tuk.

Vychovatel: Nedělejme tu hluk, jinak PEC probudíme, ať spí až do jara.

Kluci, doporučuji vám zahrát si hru Pathfinder.

Sleduji stopu šelmy

Ve sněhu byl otisk.

Ještě to najdu

I když si se mnou hraje na schovávanou.

Zjistěte, která zvířata zanechala své stopy ve sněhu.(Snímek číslo 20)

Pedagog: Je čas, abychom se vrátili Mateřská školka. Podívejte, tady je naše cesta.(Snímek číslo 21). Zvedněte nohy vysoko, pokrčte kolena.(Děti chodí vysoko a zvednou nohy)Tady jsme na čisté cestě. Nechci běhat po zimní dráze.(Běží všemi směry).

Pedagog: Kluci, měli jste rádi procházku v zimním lese?(odpovědi dětí)

Pedagog: Koho jste dnes potkali v lese?(odpovědi dětí)

Pedagog: Jak se jmenují zvířata, která žijí v lese?(odpovědi dětí)

Pedagog: Co myslíte, jak se žije zvířatům v lese v zimě?

Děti: V zimě mnoho zvířat tráví většinu dne hledáním potravy. Ostatní využívají své rezervy. Někteří jdou na zimu spát. Lesní zvířata, jako ptáci, potřebují v zimě krmit.

Vychovatel: Všechna zvířata mají svůj domov, k čemu slouží?

Děti: Dům je potřeba k životu, úkrytu před počasím a odpočinku.

Pedagog: Les pro zvířata je původní a milovaný domov a my jsme přišli na návštěvu, takže musíme dodržovat určitá pravidla. Jaká pravidla chování v lese znáte?

Děti: Nemůžete dělat hluk, abyste nevyplašili zvířata, ptáky. V lese neutíkej daleko, jinak se můžeš ztratit.

Pedagog: Děkuji vám hoši, potěšili jste mě svými znalostmi. Užili jste si procházku zimním lesem? Na co zvláště vzpomínáte?(Odpovědi dětí).

Příští procházku jarním lesem uvidíme, jaké změny nastanou v životě zvířat s příchodem jara.






Copyright © 2022 Entertainment. životní styl. Rubrika drby. Věda. Prostor. Všeobecné znalosti. Svět.