Zástupci divokých a domácích zvířat. Lekce o okolním světě „Divoká a domácí zvířata. Rozdělte zvířata do skupin

Divoká zvířata jsou zástupci fauny, kteří žijí ve svém přirozeném prostředí. Divoká zvířata se od domácích liší vzhled, behaviorální charakteristiky a výživa.

Na rozdíl od zvířat, jako jsou kočky, psi, krávy, prasata a další, která si lidé ochočili před mnoha staletími a dělali si z nich své pomocníky, mají divoká zvířata trochu jiný typ vnímání nebezpečí a motivaci zkoumat objekt nebezpečí – člověka. Zástupci si vytvořili opatrný přístup k lidem a strach z nich divoká fauna v průběhu staletí.

Proto jsou zástupci Homo sapience mnohými divokými zvířaty často vnímáni jako . Schopnost divokých zvířat žít v blízkosti člověka závisí na velkém množství faktorů. Mnoho druhů volně žijících zvířat, která žijí dlouhou dobu v blízkosti lidí, nemusí vyjadřovat výslovně strach a agresi, ale jejich chování je špatně přizpůsobeno chovu takových zvířat doma.

Rozdíly mezi zvířaty domestikovanými lidmi v procesu evoluce a divokými zvířaty, jejichž přirozeným prostředím je příroda, spočívají v biologických vlastnostech těchto živočišných druhů.

Vědci identifikují dva hlavní typy chování divokých zvířat. Existují „sociální“ druhy volně žijících zvířat, tj. jedinci tohoto druhu žijí v rodinách na územích, která se navzájem neprotínají a zpravidla nejsou chráněna. „Územní“ druhy volně žijících zvířat se vyznačují tím, že ke kontaktu mezi jedinci dochází především v období páření a námluv potomků. Poslední typ zahrnuje dravce.

Kromě toho se strava liší u divokých a domácích zvířat. Tělo většiny druhů volně žijících zvířat je orientováno na přirozenou stravu. Při domácím chovu volně žijícího zvířete mohou vzniknout různé nemoci a úhyny z konzumace i jídelníčku, který se co nejvíce blíží přirozenému jídelníčku pro daný druh volně žijící fauny. Aby se divoká zvířata doma cítila dobře, aktivní a zdravá, je nutné jim dávat živou potravu. , při krmení volně žijících zvířat musí být zajištěno různé ovoce a maso.

Tyto rozdíly mezi domácími zvířaty a zvířaty, jejichž přirozené prostředí je divoká příroda, a jsou důvodem, že chov divokého zvířete doma je pro chovatele spojen s mnoha obtížemi a velkou odpovědností.

Obecní rozpočtová vzdělávací instituce

"Yarkopolenskaja střední škola" v Kirovské oblasti Republiky Krym

Abstraktní otevřená lekce

okolo světa

na téma: „Svět zvířat.

Zvířata jsou součástí živé přírody.

Divoká a domácí zvířata"

2. stupeň

Sestavil: učitel ZŠ

Stanislavská Valentina Nikolajevna

S. Světlé pole, 2016

Předmět. „Svět zvířat. Zvířata jsou součástí živé přírody. Divoká a domácí zvířata"

Cíle a cíle lekce:

1. Utvářet si představy o světě zvířat, o tom, jak jsou zvířata součástí živé přírody, o existenci divokých a domácích zvířat, schopnosti mezi nimi rozlišovat.

2. Pěstujte úctu k okolní přírodu, totiž zvířecímu světu, domácím i divokým zvířatům, lásce a úctě k nim.

3. Rozvíjet pozorovací schopnosti, schopnost vyvozovat logické závěry na základě různých zdrojů informací a vlastních pozorovacích zkušeností.

Typ lekce:

    Pro didaktické účely - lekce asimilace a komplexní aplikace znalostí.

    Formou lekce je badatelská lekce.

Koncepty: zvířecí svět, divoká zvířata, domácí zvířata.

Techniky a metody: verbální (vysvětlení, dialog, monolog); vizuální (tabulky, názorné názorné pomůcky)

Zařízení: tabulky s obrázky domácích a divokých zvířat, didaktický materiál, obrazovka, notebook, karikatura.

.Struktura lekce

1.Org. moment (0,5 min.)

2. Stanovení cíle (1 min.)

3. Aktualizace základních znalostí (7-8 min.)

4. Úvod do tématu (5 min.)

5. Učení nového materiálu (18 min.)

6. Zapínání (2 min.)

7. Praktická práce (výzkum) (8 min.)

8. Zobecnění toho, co se naučili (2,5 min.)

9. Komentované hodnocení (1,5 min.)

10 Domácí práce(1 min.)

Během vyučování.

    Pozdravy.

Ahoj děti.

    Stanovení cílů. Problematická otázka:

Hádejte hádanky

Žijí všechna zvířata, která jste jmenoval, vedle lidí a jsou na nich závislá?

Dnes se v lekci seznámíme se světem zvířat, naučíme se rozlišovat mezi divokými a domácími zvířaty.

    Aktualizace referenčních znalostí

Otázky ke konverzaci

    Vyjmenuj jehličnaté stromy, které znáš?

    Proč se jim tak říká?

    Jaké další stromy kromě těchto znáš?

    Liší se vzhledem?

    Liší se jejich plody?

    Co je to opad listí?

    Jak se změnila barva listů s příchodem podzimu?

    Jak se liší plané rostliny od kulturních rostlin a naopak?

    Vyjmenujte pravidla pro sběr léčivých rostlin.

    Úvod do tématu

Konverzace

1. Co ještě podle vás existuje v přírodě kromě rostlin? (zvířata)

2. Proč zvířata patří do živé přírody? (stěhují se, krmí, plodí potomstvo).

3. Vyjmenuj zvířata, která znáš. (Tzv. / Pokud existují odpovídající obrázky, jsou umístěny na nástěnce).

4. Rozdělte zvířata, která jste pojmenovali, do dvou skupin: „divoká“ a domácí.“

5. Na jaké dvě skupiny se tedy zvířata dělí? (divoký a domácí)

Sledování karikatury"Kočka, která chodí sama"

1..Jak zdomácněla divoká zvířata?

Co dala domestikovaná zvířata starověkému člověku?

Jak se změnila lidská činnost s příchodem domácích zvířat?

    Učení nového tématu

1. Slovo učitele

Kluci, už jsme zjistili, že kromě flóra Nechybí ani svět zvířat. Je velmi rozmanitá. Některá zvířata, například ježci, krmí mláďata mlékem. Výživa zvířat je také pestrá. Některá zvířata jedí rostlinnou potravu. Jiní, jako ježek, jsou všežravci, zatímco jiní jsou predátoři.

2. Navrhuji, abyste pracovali jako výzkumníci a vyplnili tabulku

3. Práce ve skupinách

Roztřiďte zvířata podle způsobu krmení

Skupina 1 – býložravci

Skupina 2 – všežravci

Skupina 3 – dravci.

(práce s ilustračním materiálem).

    Skupinová práce

Vyplňte tabulku, rozdělte zvířata do skupin

    Slovo učitele

Co dávají domácí mazlíčci lidem?

Život zvířat podléhá sezónním změnám, to znamená, že ke změnám v jejich životě dochází v různých časech (léto, podzim, zima, jaro).

O jakých sezónních změnách v životě zvířat už víte? (stěhovaví ptáci, změna barvy).

Učitelův příběh o sezónních změnách v životě domácích a divokých zvířat.

VI . Posílení naučeného materiálu

    Ochrana skupinové práce.

VII . Praktická práce.

Rozdělte zvířata do skupin

    Podle stanoviště.

    Podle způsobu výživy.

    Samostatná práce (zapište si do sešitu jména tří divokých a tří domácích zvířat)

VIII . Pracovat v párech.

Připravte krátkou zprávu s obrázky na téma „Co dávají domácí mazlíčci lidem?

IX . Komentované hodnocení

X. Domácí úkol str. 101-104, čti. Připravte si ilustraci divokého nebo domácího zvířete, připravte si básničky nebo hádanky o zvířatech.

Téma lekce: Divoká a domácí zvířata.

Cílová: poskytnout představu o divokých a domácích zvířatech, jejich podobnostech a rozdílech, ukázat rozmanitost domácích zvířat, jejich význam pro člověka.

Výsledky předmětu:

vědět, která zvířata se nazývají divoká a která jsou domácí (uveďte definice);

rozlišovat mezi divokými a domácími zvířaty;

uvést příklady divokých a domácích zvířat;

mluvit o důležitosti domácích mazlíčků pro člověka.

Výsledky metapředmětů:

Zvládnout činnosti analýzy, klasifikace, přiřazování známým pojmům;

odpovídat na jednoduché i složité otázky;

používat textové informace a samostatně připravené výkresy k přípravě odpovědí na otázky;

přijímat a dodržovat cíle lekce;

provádět autotest a vzájemnou kontrolu, sledovat úspěšnost vzdělávacích aktivit a v případě potřeby provádět úpravy;

odpovězte na závěrečné otázky a zhodnoťte své úspěchy ve třídě.

komunikovat ve dvojicích a skupinách při řešení výchovných problémů;

Osobní výsledky:

Uvědomit si význam domácích zvířat pro člověka, pro jeho Každodenní život.

Zařízení: karty se slovy „zvířata“, „divoký“, „domestikovaný“, „kdo krmí“, „kdo staví“, „koho to zajímá“, „šelmy“, „ptáci“, „ryby“, „hmyz“, „vlk“ , „výhody“, „komunikace“, „materiály“, „jídlo“, „pomoc“; obrázky zvířat: kráva, ježek, liška, veverka, prase, medvěd, kůň, zajíc; předměty do tašky: vajíčko, palčák, pásek, pírko, žáci mají šipky z barevného papíru.

Organizační moment

Postavte se rovně, narovnejte ramena, zvedněte hlavu, usmějte se na sebe. Přeji vám dobrou práci ve třídě. Heslem naší lekce nechť jsou slova: „Pokud to dokážeš sám, nauč někoho jiného.

2. Aktualizace znalostí

Na vašich stolech jsou různé obrázky. Řeknu vám hádanku, musíte ji uhodnout, žák, který má odpověď, přijde k tabuli a přiloží obrázek.

1. Samá pestrá

Jí zelenou

Dává bílou (krávu)

2. Rozzlobený dotykový-pocit

Žije v divočině lesa,

Jehlic je spousta

A ani jedno vlákno. (ježek)

3. Už jsem proběhl celý les.

Sem tam se mihne ocas

To není holka - kráska

Tohle je zrzka... . (Liška)

4. Kdo obratně skáče mezi stromy

A letí nahoru do dubů?

Kdo schovává ořechy v prohlubni,

Sušení hub na zimu? (Veverka)

5. Vpředu - čenich,

Vzadu je háček,

Uprostřed je záda,

Na zadní straně jsou štětiny. (Prase)

6. Majitel lesa

Probouzí se na jaře

A v zimě za vytí vánice

Spí ve sněhové chatě. (medvěd)

7. Nebyla by to moje práce, nebylo by to moje běhání,

Žil bys špatně, člověče,

Ale v době auta a motoru

Obávám se, že půjdu brzy do důchodu. (Kůň)

8. Kosa nemá doupě,

Nepotřebuje díru.

Nohy tě zachrání před nepřáteli,

A z hladu - kůra. (Zajíc)

Jak nazvat jedním slovem to, co je na obrázcích? (Zvířata).

(Na hrací ploše se objeví slovo „zvířata“)

Výborně, odvedli jste dobrou práci. Úkol je následující. Rozdělte tyto obrázky do dvou skupin.

(V komisi pracují dva studenti)

Na základě čeho jste tyto obrázky aranžovali?

Co si myslíte, že bude tématem naší dnešní lekce?

(Divoká a domácí zvířata) Snímek 2

(Na desce jsou slova „divoký“, „domácí“)

Jaké otázky si budete klást? (Zjistěte, jak rozlišit divoká a domácí zvířata, kdy se objevila domácí zvířata, kdo byl prvním domácím zvířetem, jaký užitek má člověk z domácích zvířat)

Otevřeme si učebnici na straně 72 a přečteme si, co se naučíme.

3. Zvládnutí nového obsahu a jeho aplikace.

Zvířata lze tedy rozdělit na domácí a divoká.

Která zvířata se podle vás nazývají divoká a která jsou domácí?

K tomu nám pomohou následující otázky: kdo krmí? kdo staví bydlení? kdo se stará o potomstvo?

(na desce „kdo krmí“, „kdo staví bydlení“, „koho to zajímá“)

Ověřme si správnost našich předpokladů. Skluzavka 3 divoká zvířata, skluzavka 4 domácí zvířata

Podívejme se, jak rozumíte. Otevřeme sešity na str. 50.

Možnost 1 – zvýrazní divoká zvířata zelenou tužkou,

Možnost 2 červenou tužkou - mazlíčci

Zároveň student s Downovým syndromem pracuje s obrázky, klasifikuje divoká a domácí zvířata.

( Pro ty, kteří rychle dokončí úkol, je dána karta s textem o zkrocení zvířat)

Divoká zvířata tedy žijí v přírodě, ale odkud se vzala domácí zvířata?

Všechna domácí zvířata byla kdysi divoká. Ale i v dávných dobách si lidé divoká zvířata ochočili a oni začali žít vedle nich. Vědci předpokládají, že prvním domestikovaným zvířetem byl vlk. Postupně si lidé ochočili další zvířata.

Na desce je obrázek „vlka“.

Domácí zvířata se u lidí objevovala různými způsoby.

Vlci žili v blízkosti obydlí dávných lidí, hlavně kopali na starověkých skládkách odpadu a jedli odpad z lidské činnosti. Vzhledem k tomu, že vlci spustili poplach, když se k lidským táborům přiblížili cizí lidé nebo velcí predátoři, lidé si toho všimli a začali tyto vlastnosti využívat a rozvíjet. Lidé začali odchytávat štěňata a používat je k ochraně a lovu. Výsledkem je vzhled psů. Stalo se to přibližně před 15 000 - 20 000 lety.

Kočky se k lidem dostaly, když se lidé začali zabývat zemědělstvím a vyvstal problém s hubením krys a myší ve stodolách. Stalo se to asi před 10 000 lety. Všechny žijící domácí kočky jsou potomky blízkovýchodní libyjské (núbijské) kočky.

Ovce, prasata, kozy, krávy - se objevily v důsledku lovu lidí. Koza nebo prase se zabíjelo a snědlo, kozy, selata, telata se krmily a využívaly při dětských hrách a pro výcvik myslivců. Když nastal hladomor, tito domácí mazlíčci byli snědeni (nyní mnoho divokých kmenů lidí dělá totéž). Pak přišli s nápadem nechat je neustále v zajetí a dokonce cíleně vybírat z lidského hlediska to nejlepší. Tak se objevila dobytek a drůbež. První domestikovali berani (mufloni - před 10 000 lety), poté krávy (turs - před 7 500 lety) a poslední koně (tarpani asi před 5000 lety). Kuřata a krůty byly domestikovány asi před 6000 lety.

4. Tělesná výchova minut

- Didaktická hra

Jelen má velký dům
Dívá se z okna
Králíček běží lesem
Ozve se zaklepání na jeho dveře:

„Ťuk, ťuk, otevři dveře
V lese je zlý lovec!
Rychle otevřete dveře
Dej mi svou tlapu"

-Ten, kdo pojmenuje obydlí, bude sedět:

vlk -...brloh, medvěd -...brloh, vosy -...hnízdo, včely -...úl, veverky -...dutý, bobr -...chýše, kuře -...kurník, kůň -...stáj, liška -...díra, zajíc -...pod keřem

5. Pokračujte v práci na tématu

Do jakých skupin lze tato zvířata rozdělit? Snímek 6

Na obrazovce: kuře, králík, krůta, kůň, husa, ovce

(zvířata, ptáci)

Na tabuli slova „zvířata“, „ptáci“

Znáte jiné druhy domácích mazlíčků? Hádanka Slide 7 vám s tím pomůže

S ocasem, ne šelma.

S peřím, ne s ptákem. (Ryba)

Slovo "ryba" na desce

Mezi domácí druhy ryb patří zlatá rybka a kapr

Tvrdě pracující… (včela) skladovala med na zimu Snímek 8

Do které skupiny zařazujeme včelu?

Hmyz

Slovo "hmyz" na desce

Studenti dostali domov Zajímavosti o včele. Studenti prezentují zprávu

Včely mají pět očí.
Tři na temeni hlavy a dva vepředu.

Projděte do úlu

Včely mají mnoho nepřátel a „freeloaderů“, takže vchod do úlu spolehlivě hlídají strážci, kteří jsou připraveni kdykoli zaútočit na nezvaného hosta. Žádná včela nemůže vstoupit do úlu někoho jiného. Každý úl má zvláštní vůni, kterou lidé nedetekují. Každá včela si tuto vůni ukládá do speciální dutiny ve svém těle. Včela přiletí k úlu, otevře jej a předloží strážcům pach jako svou vizitku nebo průkaz.

Včely v zimě

Včely v zimě nespí, a tak si potřebují uchovat dostatek potravy na zimu.

Přestože má mnoho nohou, snímek 9

Stále nelze běžet.

Plazí se po listu,

Chudák list to všechno rozkousá. (Housenka)

Ale ne obyčejné, ale pro člověka velmi užitečné. Volal bource morušového. Hedvábí jedí pouze moruše. Housenky bource morušového jedí nepřetržitě dnem i nocí. Po mnoho staletí lidé chovali doma bource morušového, a proto dnes tito motýli bez jeho péče a péče nepřežijí. Například housenky nebudou hledat potravu, i když budou mít velký hlad, počkají, až je člověk nakrmí. Housenky bource morušového svinují kokony, jejichž skořápky se skládají ze souvislé hedvábné nitě dlouhé 300-900 m, ze které se pak vyrábí světoznámé hedvábí.

Práce s učebnicí

Dostáváme se tedy k další otázce: proč lidé chovají domácí zvířata? Vraťme se k učebnici na str. 74. Podívejte se na nákresy a fotografie. Co lidé získávají od domácích mazlíčků? Spojte zvíře a produkt z nich získaný pomocí barevných papírových šipek. Zkontrolujte práci souseda na stole. Udělejte návrh na základě vašich modelů.

Student s Downovým syndromem zároveň rozdává obrázky „kdo co dává“: kráva – mléko, slepice – vejce, ovce – palčáky, kožich.

Domácí mazlíčci jsou tedy zdrojem potravy a materiálů, jako je vlna, kůže, peří.

Na hrací ploše se objeví slova „jídlo“ a „materiály“.

Pojďme si zahrát hru "Magic Bag". Taška obsahuje různé předměty. Musíte identifikovat předmět hmatem a říci, díky komu se objevil.

(Taška obsahuje: vajíčko, palčáky, pásek, peříčko)

Zvířata jsou ale kromě jídla skvělými pomocníky člověka. Na desce je slovo „pomocníci“.

Další důležitou vlastností u domácích zvířat je, že jsou nezbytné pro komunikaci.

Na desce je slovo „komunikace“. Snímek 11

6. Reflexe.

Pojďme si tedy zopakovat, co jsme se naučili

(Na základě mapy, která byla získána umístěním slov na tabuli, chlapci přepočítají látku, kterou probrali).

Použijte kartičky, abyste ukázali, že rozumíte učebnímu materiálu. Červená - srozumitelná velmi dobře

Žlutá - dost jsem nerozuměl

Zelená – nerozumím tématu a potřebuji pomoc.

7. Shrnutí lekce

Dokončete větu:

dnes se mi to líbilo...

O kterém zvířeti byste se chtěli dozvědět více?

Našli jsme dnes odpověď na všechny otázky?

8. Domácí úkol

V sešitu na str. 50 č. 3 hádejte hádanky, v učebnici na str. 74-75 si přečtěte „Legendy o zvířatech“.

Snímek 12 - dobře provedené. Klasifikace

Divoká a domácí zvířata

Cílová:

Stažení:


Náhled:

Shrnutí závěrečné lekce v seniorská skupina na téma:

Divoká a domácí zvířata

Cílová: Obohaťte chápání dětí o zvířatech. Poznámka charakteristické vlastnosti zvířat. Ujasněte si, že každé zvíře potřebuje bydlení, potravu, teplo a určité prostředí. Rozvíjet zájem dětí o živou přírodu a emocionální vnímavost. Umět rozlišit různá zvířata podle jejich charakteristických znaků.

Divoká a domácí zvířata.

Cílová : Obohaťte chápání dětí o zvířatech. Všimněte si charakteristických rysů zvířat. Ujasněte si, že každé zvíře potřebuje bydlení, potravu, teplo a určité prostředí. Rozvíjet zájem dětí o živou přírodu a emocionální vnímavost. Umět rozlišit různá zvířata podle jejich charakteristických znaků.

Průběh lekce:

- Kluci, může mi někdo říct, jaké je roční období? (zima)

Jaký měsíc? (Leden). Prosím, dokaž mi, že teď je zima. (Děti říkají, že je venku zima, je sníh, děti mají na sobě kožichy, čepice, plstěné boty a palčáky).

Ozve se zaklepání na dveře. Objeví se malý zajíček.

Kluci, přišlo k nám na návštěvu úžasné miminko. Ale proč jsi tak smutný a plačtivý? Co se stalo?

(Zajíček říká dětem, že se ztratil, a protože je ještě malý, zapomněl, kdo je a jaká je jeho matka. Pamatuje si jen, že se jmenuje Stepashka.)

Kluci, jak můžeme pomoci Stepashce? Nejprve musíte zjistit, kdo to je. Kdo si myslíte, že je? (Malý králíček)

Výborně, kluci, řekněte Stepashce, kdo je. (Děti komunikují se zajíčkem, řeknou mu, kdo je.)

Zajíc je šťastný, děkuje dětem, ale zase je naštvaný, protože neví, kdo je jeho matka a kde bydlí.

Stepashko, ty si sedni na židli a já a kluci se ti pokusíme pomoci. Kluci, teď vám řeknu hádanky a vy hádejte, kdo to je.

1. Skáču sem a tam

Chytře mezi stromy

Nikdy prázdný

Mám sklad.

(veverka)

2. Prochází se lesem dnem i nocí,

Dnem i nocí hledá kořist,

Chodí - tiše se toulá,

Uši jsou šedé a vztyčené.

(vlk)

3. Co je to za vánoční stromeček?

Toto je živý vánoční stromeček

V šedých šatech

Procházky po cestě.

(ježek)

4. Tlama s knírkem

Zadní strana je pruhovaná

Přimhouří oči

Pohádky vrní.

(kočka)

5. Malý vzrůst

Dlouhý ocas,

Sbírá drobky

Schovává se před kočkou.

(myš)

6. Na dvoře hlasitě štěká

Odpočinek v psí boudě

Hlídá mistrův dům

A vrtí na nás ocasem.

(Pes)

7. Nebyl jsem v obchodě,

nebyl jsem na trhu

A přišel jsem domů

Přinesl jsem mléko.

Mléko pro někoho?

Jeho majiteli.

(kráva)

8. Zrzka s huňatým ocasem

Žije v lese pod keřem.

(liška)

9. V zimě - bílá,

V létě - šedá.

(zajíc)

10. Ocas s kroužkem

Bydlí pod verandou

Přátelský s člověkem

Dům je hlídaný.

(Pes)

11. Dlouhé ucho, bílé břicho,

Hbitě skáče a miluje mrkev.

(zajíc)

Výborně, uhodli jste hádanky o všech. Chlapi, kdo ví, jak všechny nazvat jedním slovem? (zvířata)

Jaké jsou vlastnosti zvířat? (tlapy, kopyta, rohy, ocas, srst)

Kluci, tady jsou karty, vyberte ty, které se týkají zvířat.

Takže jsme byli přesvědčeni, že naše Stepashka je zvíře, a on si to pamatoval. Ale neví, kde bydlí. (odpovědi dětí: v lese, na mýtině, na louce)

Je to tak, zajíček žije v lese. Jak se jmenují zvířata žijící v lese? (divoký)

Kluci, máme „úžasnou knihu“, otevřeme ji a najdeme v ní divoká zvířata a představíme jim Stepashku. (Děti s učitelkou najdou v knížce divoká zvířata, prohlédnou si je a ukážou zajíčkovi jeho maminku.)

Kluci, ale zajíček stále neví, že kromě divokých zvířat existují také zvířata, která žijí vedle domu člověka. Jak se tato zvířata jmenují? (domácí)

Představme Stepashku mazlíčkům, najdi je v knize. (Při pohledu na domácí mazlíčky)

Kluci, myslíte si, že všechna zvířata se o sebe postarají: postaví si vlastní bydlení, dostanou jídlo? (Ne, ne všichni. Domácí mazlíčci se o sebe nedokážou postarat, postarají se o ně lidé.)

Je to tak, člověk se stará o svá domácí zvířata, staví jim domov: chlév pro krávu, vepřín pro prase, stáj pro koně, boudu pro psa.

Kluci, řekněme Stepashce, jak se lidé starají o své mazlíčky. (Krmí a napájejí)

K tomu člověku v životě pomáhají domácí zvířata: kráva dává mléko, kočka chytá myši, kůň nosí náklady, pes hlídá dům.

Tělesná výchova minuta

Kluci, seznámili jsme zajíčka se životem domácích mazlíčků. Myslíte si, že divoká zvířata v lese mají domovy tam, kde žijí? (různé odpovědi od dětí)

Máme kouzelné auto, navrhuji vám, nasedněte do něj se zajíčkem a zajeďte do lesa. V lese se podívejte, které divoké zvíře má jaký dům. Snad tam potkáme maminku našeho zajíčka.

Když už půjdeme do lesa, povím vám více o narození malého zajíčka. (učitelský příběh o zajíčkovi - padačce)

Tak jsme dorazili do lesa. Podívejte se, jak je všude kolem krásně, co velké stromy. Nyní se rozhlédněte a vzpomeňte si, jaké divoké zvíře kde žije. Každé zvířátko má v lese svůj domov, jen tyto domky jsou různé, kde se to každému hodí: liška - v noře, medvěd - v pelíšku, ježek - v noře, veverka - v noře dutý.

Chlapi, podívejte se, kolik různých stop je ve sněhu. Kam si myslíš, že jsi šel? divoká zvířata, chodili? (ne, hledali jídlo)

Divoká zvířata dostávají vlastní potravu, nikdo se o ně nestará. Co jedí divoká zvířata?

Zajíček - tráva, kůra; veverka – houby, ořechy; liška - myši; vlk - hra.

Chlapi, podívejte se na tyto stopy, připomínají stopy zajíčka. Určitě tu běhal zajíc – matka, která hledala svého malého zajíčka. Nechme ho na této cestě, zajíčka - jeho matka se vrátí a najde ho. Pojďme se se zajíčkem rozloučit, popřát mu hezkou zimu v lese a už se neztratit. Koneckonců teď ví, kdo je, kde žije a kdo je jeho matka.

Teď, kluci, nasedneme do auta a jedeme domů. (děti vyjadřují své dojmy z lesa)

Kluci, chci, abyste si nakreslili obrázky jako památku na naši cestu a zobrazili to, co si nejvíce pamatujete.

Literatura:

V. N. Volchková, N. V. Štěpánová „Rozvoj a vzdělávání předškolních dětí“;

Časopis „Dítě v mateřská školka» č. 6-2001


Rýže. 2. Těsnění s dítětem ()

Rýže. 3 a 4. Velbloud a želva - obyvatelé pouští (), ()

Všechna zvířata se dokonale přizpůsobila svému prostředí.

Existují zvířata, která jsou vynikajícími staviteli: pavouci, bobři, mravenci (obr. 6-8) a ta, která většinu života tráví v koruně stromu, kde spí a živí se listy – koaly a lenoši.

Na Zemi žijí vačnatci. Patří mezi ně známý klokan, dále čert vačnatý a myš vačnatá (obr. 9, 10).

Rýže. 9 a 10. Vačnatci: klokan a tasmánský čert (), ()

Existují živočichové neobvyklého vzhledu - ptakopysk, hvězdice (obr. 11, 12), popř. neobvyklé jméno: ach-ah, oblékání, ospalá hlava (obr. 13, 14).

Rýže. 11 a 12. Ptakopysk a hvězdice (), ()

Rýže. 13 a 14. Zvířata s podivnými jmény: aye-aye and dressing (), ()

Nejmenším savcem na Zemi je rejsek trpasličí, dosahuje délky pouze 1 cm a váží 3 gramy (obr. 15).

Rýže. 15. Pygmy rejsek ()

Největší suchozemské zvíře je slon africký (obr. 16).

Rýže. 16. Slon africký ()

Největší zvíře na zemi je modrá velryba (obr. 17), nejrychlejším běžcem je gepard (obr. 18) a plavcem plachetník (obr. 19), nejsilnější je mravenec a nosorožec dokáže zvednout závaží, které ji převyšují 850krát.

Rýže. 17. Modrá velryba ()

Rýže. 19. Plachetník ()

Nejvyšším zvířetem je žirafa (obr. 20), nejzubatějším je hlemýžď ​​zahradní. Jsou zde zvířata jako skleněná žába, létající pes, kapající ryba a trpasličí kůň (obr. 21-23). A tento seznam lze rozšiřovat donekonečna. Můžete se o nich dozvědět z knih, encyklopedií, internetu a televize.

Rýže. 21. Skleněná žába ()

Rýže. 22. Drop fish ()

Rýže. 23. Létající pes ()

Všechna zvířata jsou součástí živé přírody. Všechny mají společné to, že se rodí, dýchají, jedí, rostou, rodí a umírají. V tom jsou podobné rostlinám. Od rostlin se liší způsobem krmení. Zvířata mohou jíst jak rostliny (býložravci), jiná zvířata (masožravci), tak rostliny a zvířata (všežravci).

Vědci rozdělili všechna zvířata do skupin. Nejpočetnější třídou živých tvorů na Zemi je hmyz. K dnešnímu dni bylo popsáno a studováno více než 1 milion druhů těchto tvorů. Skutečný počet hmyzu může být mnohonásobně vyšší. Latinský název hmyzu se překládá jako „rozdělený na segmenty“. Veškerý hmyz má 3 části: hlavu, hruď a břicho (obr. 24).

Rýže. 24. Stavba hmyzu ()

Mohou mít od 2 do 10 očí, ale musí mít 6 nohou. Tím se liší od všech ostatních zvířat. Sluchový orgán u hmyzu může být nejen na hlavě, ale i na končetinách jako u kobylky (obr. 25).

Rýže. 25. Kobylka ()

Antény pomáhají hmyzu detekovat pachy.Denní motýli cítí květiny svými předními tlapkami. Některý hmyz (čmeláci, motýli) se živí květním nektarem a pylem, mšice vysávají rostlinnou šťávu, dřevomorky sají dřevo, ale všichni jsou býložravým hmyzem (obr. 26, 27).

Rýže. 26 a 27. Smuteční tráva a mšice jsou býložravý hmyz (), ()

Berušky loví mšice, vážky požírají mouchy a komáry – proto se takový hmyz řadí mezi predátory (obr. 28, 29).

Rýže. 28 a 29. Hmyzí predátoři - slunéčko sedmitečné a vážka plochá (), ()

Červení lesní mravenci se mohou živit vším – hmyzem, nektarem, rostlinami – proto se jim říká všežravci (obr. 30). Je třeba mít na paměti, že mravenci chrání les před brouky a housenkami, které ohlodávají listy. Proto je třeba se o ně starat a neničit mraveniště.

Rýže. 30. Mravenci jsou všežravý hmyz ()

Existuje hmyz, který si lidé ochočili. Patří mezi ně včela medonosná a bourec morušový, jejichž housenky produkují přírodní hedvábí (obr. 31, 32).

Každý školák ví, že na Zemi je mnohem více vody než pevniny. Voda může být čerstvá nebo slaná. Žije v něm další třída živočichů – ryby. Tělo ryb je pokryto šupinami a hlenem. U většiny ryb je tvar po stranách protáhlý a stlačený a hlava plynule přechází v tělo a ocas. Ryby dýchají kyslík, který je rozpuštěný ve vodě. Jedí jinak. Z ryb se vyskytují býložravci (kapr stříbřitý, amur (obr. 33, 34)), dravci (štika a okoun (obr. 35, 36)) a všežravci (karas a kapr).

Rýže. 33 a 34. Býložravé ryby: tolstolobik, amur (), ()

Rýže. 35 a 36. Ryby dravce: štika a okoun (), ()

Ryby jsou nejstarší z obratlovců (obr. 37).

Rýže. 37. Coelacanth ryba ()

Jejich velikosti se pohybují od 1 cm (trpasličí gobies) do 10 metrů i více (velrybí žralok) (obr. 38, 39).

Rýže. 38 a 39. Pygmy goby a žralok velrybí (), ()

Je zde obrovské množství úžasných ryb – létajících a popínavých ryb, nebezpečných piraň, ale i měsíčních ryb, kamenitých ryb, mečounů, kohoutích ryb (obr. 40-42). Člověk se naučil chovat některé druhy ryb na rybích farmách, například pstruhy.

Rýže. 40, 41, 42. Měsíční ryba, kamenná ryba, kohoutí ryba (), ()

Další třídou zvířat jsou obojživelníci nebo obojživelníci. Patří sem žáby, ropuchy, čolci a mloci (obr. 43-46). Rodí se vždy ve vodě a dospělí jedinci mohou žít ve vodě i na souši. Jejich larvy dýchají žábrami, zatímco dospělci dýchají pouze plícemi. Kůže obojživelníků je vždy holá a účastní se dýchacích procesů. Žáby mohou dokonce absorbovat vodu svou kůží. Teplota obojživelníků závisí na teplotě životní prostředí, protože v zimě nebo v chladném období usínají. Všichni obojživelníci jsou predátoři.

Rýže. 43 a 44. Žába a ropucha (), ()

Rýže. 45 a 46. Triton a mlok (), ()

Kdysi dávno na Zemi dominovali plazi neboli plazi. Byli první, kdo osídlil zemi. Mnoho plazů, například dinosaurů, již dávno vyhynulo (obr. 47).

Rýže. 47. Tyrannosaurus ()

Moderní plazi (plazí) želvy, hadi, krokodýli a ještěrky žijí převážně v teplých a horkých zemích (obr. 48, 49).

Rýže. 48 a 49. Želva a krokodýl - plazi (), ()

Některé druhy ještěrek a hadů žijí také v Ruské federaci. V zimě spí, a proto je můžete vidět pouze v teplém období (želva bahenní, zmije (obr. 50), ještěrka rychlá). Kůže většiny plazů je suchá a pokrytá šupinami nebo šupinami. Plazi mohou žít jak ve vodě, tak na souši.

Vědci se domnívají, že právě z malých dinosaurů se vyvinula zvláštní skupina zvířat – ptáci, například z Archeopteryxe (obr. 51).

Rýže. 51. Archeopteryx - možný předek ptáků ()

Ptáci se také říká ptáci, protože jako jediní mají peří. Peří chrání ptáka před poškrábáním a údery, před horkem a chladem, před navlhnutím a vysycháním. Ptáci mají různé peří - vše závisí na jejich životním stylu. Kostru ptáka tvoří duté kosti, je lehká a odolná. Ptáci létají pomocí ocasních per a křídel. Ptáci nemají zuby, ale mají kostěný proces - zobák. Jeho tvar může být různý, z něj můžete určit, co ptáci jedí. Ptáci jsou běžní na všech kontinentech. Vyskytuje se zde vodní ptactvo (labuť, kachna (obr. 52, 53)), draví ptáci (sova, jestřáb, orel (obr. 54, 55)), nelétaví (tučňáci, kiwi (obr. 56, 57)), pobíhající ( pštros (obr. 58)). Existují městští ptáci, kteří se přizpůsobili životu v blízkosti lidských obydlí (holub, vrabec, vrána).





Copyright © 2024 Entertainment. životní styl. Rubrika drby. Věda. Prostor. Všeobecné znalosti. Svět.